logo

Aliancer

zdjecie foki

Foka szara jest jednym z trzech gatunków fok, występujących w Bałtyku. Niegdyś liczna w rejonie Zatoki Gdańskiej, dziś należy tu do rzadkich gości.
Jeszcze pod koniec XIX wieku liczebność foczej populacji na odcinku Pomorza Gdańskiego i Prus Wschodnich była szacowana na około 1000 osobników. Tak licznie występujące zwierzęta traktowano jak szkodniki, niszczące sieci i konkurujące o ryby z miejscowymi rybakami. To był jeden z powodów, dla których w rejonie Zatoki Gdańskiej powszechne były polowania na te zwierzęta. W latach 1912-1919 zabito w tym akwenie 520 osobników. Zabicie foki, podobnie zresztą jak zabicie morświna, było premiowane pieniężnie przez Urząd Morski kwotą 5 zł. Zgłaszający musiał jako dowód dostarczyć szczękę zwierzęcia. Były to ostatnie polowania na foki w tym regionie. Po II wojnie światowej zwierzęta te zniknęły z naszych wód. Istnieje szansa na to, że foka szara powróci na polskie plaże, ale to będzie zależało w dużej mierze od ludzi. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych lat dzięki wspólnemu projektowi WWF i Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, będziemy świadkami odtworzenia pierwszej polskiej kolonii fok szarych.

ptaki

Bałtyckie plaże to środowisko życia wielu gatunków ptaków. W ramach projektu "Siedliska morskie" obejmujemy czynną ochroną siedliska sieweczki obrożnej, rybitwy białoczelnej, rybitwy czubatej, rybitwy rzecznej i ostrygojada.
Często trudno dostrzec dobrze zamaskowane przed intruzami gniazdo. Słabo widoczne dla ludzi mogą zostać nieświadomie zadeptane. Kolejnym zagrożeniem są drapieżne ssaki, wśród nich norki amerykańskie i lisy. Niszczą one lęgi, zjadając jaja i pisklęta. Niebezpieczeństwo stanowią również psy, które nie są prowadzone na smyczy. Problemem są koty domowe puszczone samopas. W ich przypadku ptaki, zwłaszcza ich pisklęta, stanowią bardzo łatwy łup. Często, aby ocalić lęgi ptaków, jedynym rozwiązaniem jest ogrodzenie miejsca ich gniazdowania. Ptaki wysiadujące jaja w gnieździe i wychowujące młode potrzebują spokoju! Wypłoszone przez ludzi opuszczają lęg i pisklęta, a to z kolei zwiększa zagrożenie ze strony drapieżników. Jeżeli widzisz zaniepokojone Twoim widokiem ptaki, które próbują zwrócić na siebie Twoją uwagę, to jest duże prawdopodobieństwo, że jesteś blisko miejsca odbywania lęgu. Dlatego oddal się niezwłocznie i pozwól ptakom spokojnie wychować ich potomstwo. Zwróć uwagę, czy po plaży nie jeżdżą quady lub inne pojazdy! To ogromne niebezpieczeństwo dla ptasich gniazd i piskląt! Inne zagrożenia dla ptaków gniazdujących w pobliżu wody dotyczą zmian wywołanych nagłymi wahaniami jej poziomu. W przypadku nagłego przyboru wody może dojść do zalania lęgów. Ptakom zagraża też przekształcenie rzecznych dolin i wybrzeża. Wszelkie prace, które mogą zakłócić spokój i zniszczyć miejsca ich gniazdowania, stanowią ogromne niebezpieczeństwo.